Na wsi nawet powietrze pachnie inaczej – wiejski stół

Dzień dobry czytelnicy

Moda na tradycyjne wesela znów wraca do łask. W ostatnich latach powstały tysiące domów weselnych, które postawiły na nowoczesność. Sale te zazwyczaj przystrojone są światłami ledowymi i to w zupełności młodym i właścicielom wystarcza – lecz o takich salach dzisiaj nie mówimy. Cofamy się wstecz do wesel w domach ludowych, oraz wybiegamy w przyszłość do wesel w drewnianych karczmach, stodołach, do pikników weselnych na łonie natury. W taki obraz świetnie wtapia się nasz tytułowy szwedzki-wiejski stół.
Wbrew pozorom, takie rozwiązanie przypada do gustu smakoszom swojskich smakołyków. Wbrew pozorom nie jest to kosztowne, i wbrew pozorom cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zwłaszcza część wysokoprocentowa :)
Pewnie część z Was popukałaby mi do głowy za te „niewielkie koszta”. Zazwyczaj domy weselne mają w swojej ofercie wiejski stół za dość przerażającą opłatę. Rozwiązanie jest proste – jeśli jesteście ze wsi będzie Wam prościej. Wystarczy zakręcić się kilka razy w kole gospodyń wiejskich. Gwarantuje, że zrobią Wam prawdziwe, swojskie przekąski za połowę niższą cenę niż oferuje katering. Część z „mojego menu” można zrobić samemu, w domu. Wszelkie wyroby powinno zlecić się zaprzyjaźnionym lub chwalonym gospodarstwom. A jeśli macie swoje – jeszcze lepiej. Co do autentyczności prawdziwości kateringowych wyrobów miałabym lekkie zastrzeżenia.

Co może znaleźć się na takim wiejskim stole? Kilka moich propozycji:
Boczki, szynki, karkówki i kiełbasy pieczone własny wyrób, kiszka, salceson, prosiak, pieczny udziec, smalec z cebulką, zapiekane paszteciki, ogórki kiszone, korniszony,marynowane grzybki, marynowana cebulka, chrzan z jajkiem, pieczywo, chleby okrągłe, kompot, dżemy, powidła, wina, nalewki własnej roboty. No i najważniejsze – bimber.

12

images

wiejski-stol-26834

images (1)

stol-wiejski

Jestem wielką fanką prawdziwości, uczciwości i solidności. Inspiruje mnie natura, drewno, zapach staroci i lasu po deszczu.

4 komentarzy

 1. ~Hotelowe Recenzje · 28 maja 2014 Odpowiedz

  Oj tak, taki wiejski stół na weselu to prawdziwa uczta dla smakoszy :-)
  http://www.hotelowerecenzje.blogspot.com

 2. ~Kuchnia i Podróże · 28 maja 2014 Odpowiedz

  super zdjęcia obficie zastawionego stołu wiejskiego :-)
  http://www.kuchniaipodroze.blogspot.com

 3. ~beata · 29 maja 2014 Odpowiedz

  Wiejskie wesela mają swój klimat i czar,niech sie chowa sztuczność udająca wesele

  • Natala · 3 czerwca 2014 Odpowiedz

   Również jestem tego zdania. Dlatego staje na rzęsach żeby rozpropagować naturalność i tradycje :)

Zostaw odpowiedź